Missa Pacis – Msza Pokoju

„MISSA PACIS” – Msza Pokoju- jest niezwykłym i pierwszym w Polsce połączeniem klasycznej formy muzycznej jaką jest Msza z liturgicznymi śpiewami w języku łacińskim, rozważaniami Jana Pawła II na temat pokoju oraz muzyką o zabarwieniu jazzowym.
Utwór składa się z 9 części- Introitu & Kyrie, Modlitwa o pokój, Gloria, Homilia,Credo, Sanctus – Benedictus, Pater Noster, Offerte Vobis Pacem, Agnus Dei -Comunio i jest bez wątpienia syntezą sztuk. Łączy w sobie bowiem artystów z dziedzin muzyki, aktorstwa oraz sztuk plastycznych. Narrator przytacza najważniejsze przemówienia największego z Polaków związane z tematyką pokoju, które kierowane są przez Ojca Świętego do różnych grup społecznych. Muzyka wykonywana przez combo jazzowe (instrumenty klawiszowe, kontrabas,instrumenty perkusyjne, saksofon, śpiew) pełni funkcję nośnika słów Jana Pawła II i staje się gruntem dla przemyśleń. Bardzo ważnym elementem projektu jest również scenografia składająca się z projektów witraży artysty plastyka Wernera Lubosa, która połączona z wizualizacjami oraz grą świateł tworzy podłoże do jak najgłębszego odbioru słowa i muzyki. Całość zatem staje się swoistego rodzaju spektaklem, który na długo pozostaje w pamięci.
Przesłaniem „Missa Pacis” jest szerzenie pokoju, tak potrzebnego współczesnemu światu. Ponad to, projekt ten ma na celu propagowanie idei miłości Jana Pawła II oraz muzyki jazzowej szerokiemu gronu słuchaczy.

Może Ci się również spodoba